fbpx

Kanada Kolay

İYİ EBEVEYN OLMAK

Bir bebek dünyaya getirme fikri ile başlıyor iyi ebeveyn olma düşüncesi. Ardından birçok soruyu da beraberinde getiriyor. İyi ebeveyn olabilir miyim? O’na iyi bir gelecek sunabilir miyim? O’nu yeterince sevebilir miyim? 

Bütün sorularınız, bebeğinizi kucağınıza aldığınızda cevabını bulacak. Sevmenin bir başka boyutunu hissedeceksiniz içinizde ve buna rağmen iyi anne-baba olabilmenin endişesini taşımaktan vazgeçmeyeceksiniz. 

Nasıl İyi Ebeveyn Olunur? 

İyi ebeveyn olmak mükemmel olmak değildir. Mükemmellik herkes için farklı kavramları içinde barındırır. Bebeğinizi büyütürken, kendinizi yeniden bulabilirsiniz. Hatalar yapabilir, yanılabilirsiniz. Hayatta olduğu gibi, ebeveynlikte de hataları iyileştirmek önemlidir.

Anneler ve babalar önceliği her zaman çocuklarına verirler. Önce çocuğunun mutluluğu için çabalarlar. İyi ebeveyn önce kendi mutlu olan, sonra bebeğine mutluluk aşılayandır.

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren kendi kararları olan bir bireydir. Uyumak istememesi, ek gıdaya geçtiğinde, bazı şeyleri yemek istememesi, okula başladığında matematik dersini sevmemesi ya da ergenlikte eve biraz daha geç dönmek istemesiyle bebekliğinden itibaren kendi kararları olan bir bireydir. İyi ebeveyn çocuklarının kararlarına saygı duymalı, gerekli yönlendirmeler ile yanlış kararlarından zarar görmemesini sağlamalıdır.

Ebeveynler çocuklarını huzurlu ortamda yetiştirmek, iyi eğitim imkanı sunabilmek, tüm isteklerini eksiksiz yerine getirebilmek isterler. Anne-babalar çocuklarını her isteklerini yerine getiremezler. Bu hem mümkün hem de doğru değildir. Fakat Kanada’da doğum ile çocuklarına huzurlu bir ülkede, iyi eğitimli bir gelecek sağlayabilirler. Kanada Kolay ekibi olarak iyi ebeveynler ile beraber olmanın keyfini yaşamaktan mutluluk duyuyoruz.

Post a Comment