fbpx

Kanada Kolay

ÇOCUĞUNUZ KARDEŞE HAZIR MI?

Siz dünyaya yeni bir bebek getirmeye hazırsınız peki çocuğunuz bir kardeşe hazır mı?

Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak bir kardeşinin olması ile ilgili kararları ve düşünceleri farklılık gösterebilir. Heyecanlı ya da endişeli olabilir. Henüz çocuğunuz küçükse kardeşinin hemen doğacağını, kendisine bir oyun arkadaşı olarak hayata geleceğini düşünebilir ya da sizi ve oyuncaklarını paylaşmak zorunda olduğunu düşünüp endişe duyabilir.

Her çocuğun hisleri ve tepkileri değişkendir. Bu noktada yapılması gereken en önemli şey; ebeveynlerin çocuklarını yeni bir kardeş düşüncesine hazırlayabiliyor olmasıdır. 

Öncelikle çocuğunuz evinizdeki mevcut düzenin değişeceğinden haberdar olmalı. Çocuğunuzu endişelendirmekten kaçınarak, evde yeni sesler, yeni eşyalar ve farklı bir düzen olacağından bahsetmeli, alınacak yeni kararlarda çocuğunuzun da fikrini almalısınız. Kardeşinin ismini, odasındaki mobilyaları seçerken her zaman fikrini sormak ailenizdeki beraberliğin gücünü çocuğunuza yansıtmak için aracı olabilir.

Doğum sonrası, ilk çocuğunuzun rutinlerini de olabildiğince korumalısınız. Örneğin; haftada iki kez parka gitme rutininiz var ise bu düzene sadık kalmalısınız. Sevginizin çocuklarınız arasında bölünmediğini, kardeşi olduğu için ilk çocuğunuz ile olan rutinlerinizin değişmeyeceğini ona göstermelisiniz.

Henüz narin bir bebek olan kardeşine karşı dikkatli olması gerektiği için onu kardeşinden uzaklaştırmak dışlanmışlık hissi yaratabilir. O nedenle kardeşinin bakımında ilk çocuğunuza küçük sorumluluklar verebilirsiniz. Sen ablasın / sen abisin gibi söylemler ve büyük sorumluluklarla ise çocuğunuza kaldıramayacağı yükler vermemeli, bu konuda dikkatli olmalısınız.

Yeni kardeş fikrine alıştırdığınız, duygularına saygı duyup durumlar karşısında sergilediği davranışları anlamaya çalıştığınız çocuğunuz her yeni sürece sağlıklı bir şekilde adapte olabilir. 

Çocuğunuz kardeşi ile olan yeni hayatına alıştıktan sonra onunla zaman geçirmekten ve birlikte yeni oyunlar keşfetmekten büyük keyif alacaktır. 

Çocuklarınız için her zaman en iyisini düşündüğünüzü biliyoruz. Çocuklarınız dünyanın en yaşanılabilir ülkelerinden birinde doğduğunda, sahip olacakları sayısız imkanın tadını el ele çıkarabilirler. Doğumunuzu Kanada’da planlayarak en değerlileriniz olan çocuklarınıza çok daha bir gelecek imkanı sunabilirsiniz!

Post a Comment