fbpx

Kanada Kolay

ÇOCUĞUNUZ İLE EVDE OYNAYABİLECEĞİNİZ OYUNLAR

Oyunlar, bebeklikten itibaren çocukların gelişimi için önemli rol oynarlar. Çocuğun duyusal ,sosyal, zihinsel ve dil gelişimine olan etkileri ile çocuk gelişimine sayısız katkı sağlarlar. Oyun ortamı sürekli değişim içindedir. Bir çocuk için oyun alanı bazen bahçe, bazen evdir, ailesi ya da arkadaşları ile oyunlar oynayabilir, tek başına kendi oyununu kurabilir.

Dünya korona virüs salgını ile mücadele ederken, salgının yayılmasını olabildiğince önlemek adına evde kalıyoruz. Bu süreçte biz yetişkinlerin hayatıyla beraber çocukların hayatı da değişti. Parka neden gidemediklerini sorguluyor, haber kanallarından kulak misafiri oldukları virüs değerlendirmelerini anlamaya çalışıyor, belki kaygı taşıyorlar küçük bedenlerinde. Bu süreci çocukların anlayabileceği, kaygılarından uzaklaşabilecekleri şekilde onlara anlatmak çok önemli. Oyunlar ise her zaman birer iyileştirici. Bu sürece hem oyunu dahil edip hem de oyuna kaldığınız yerden, evinizde devam edebilirsiniz. Çocuğunuz ile evde oynayabileceğiniz oyunları sizin için derledik.

Kendi Şarkı Sözlerini Yaz

Çocuğunuz ile beraber sırayla kendi şarkı sözlerinizi uydurabilirsiniz. Şarkınızı söylerken dans etmek oyununuzu daha keyifli hale getirecektir.

Sıcak – Soğuk Oyunu

Evin içinde bir oda ve saklayabileceğiniz bir nesne seçin. Oyundan bir kişi nesneyi saklar ve diğerleri bulmaya çalışırken sıcak – soğuk diyerek onları yönlendirir. Sıcaksa nesneye yaklaştın, soğuksa nesneye uzaksın!

İsim – Şehir Oyunu

Bu oyunda herkesin bir kağıdı olmalı. Kağıdınıza “isim, şehir, hayvan, bitki, eşya” başlıklarını atın ve altlarını boş bırakın. Seçtiğiniz baş harfine göre herkes kendi başlıklarını doldursun. Her cevap 10 puan, eğer oyun arkadaşınızla aynı şeyi yazarsanız, o başlıktan 5’er puan alırsınız. En çok puanı alan kazanır!

Evet – Hayır Oyunu

Evet – Hayır oyunu iki kişi ile oynanır. Oyuncular birbirlerine peş peşe sorular sorarlar ta ki “evet ya da hayır” cevaplarını alana kadar. “Evet ya da hayır” diyen kaybeder ve sıra diğer oyuncuya geçer.

Dokun – Hisset Oyunu

Oyun için nesneler seçin (kaşık, toka, saat gibi) ve gözlerinizi kapatın. Nesnelere dokunarak ne olduklarını tahmin edin!

Valizime Ne Koysam Oyunu

Bir oyuncu “Valizime ne koysam?” diyerek oyunu başlatır ve diğer oyuncular sıra sıra valize ne koyacaklarını söylemeye başlarlar, her oyuncu kendinden önceki oyuncuların valize koyacağı nesneyi de sırayı şaşırmadan söylemelidir. Sırayı şaşıran ya da valize konan nesneyi unutan elenir ve sona kalan kazanır!

Kanada Kolay ekibi olarak çocuklarınızla evde oynayacağınız oyunlara renk katmış olmayı diliyor ve çocuklarımızın yeniden parklarda koşacakları günlerin yaklaşmasını umut ediyoruz.

Post a Comment