fbpx

Kanada Kolay

BEBEKLERDE GÜVENLİ BAĞLANMA

Bebekler, ihtiyaçlarını karşılayan kişi ile arasında güçlü bir bağ geliştirir. Evde kaldığımız bu dönemde anneleri ve babaları ile daha fazla vakit geçirme fırsatı bulan bebekler, ebeveynleri ile arasındaki bağı güçlendirdiler. Peki oluşturdukları bu güçlü bağ güvenli mi? 

Güvenli Bağlanma Nedir?

Güvenli bağlanma, bebeğin bakımını üstlenen kişi ile arasında oluşturduğu güven duygusudur. Bebeğinizin ihtiyaçlarını giderirken size verdiği sinyalleri anlamanıza yardımcı olur. Karşılıklı bu anlaşma hem bebeğinizin yeme, içme, uyuma gibi ihtiyaçlarına zamanında cevap vermenizi, duygusal ihtiyaçlarını anlayabilmenizi sağlar hem de bebeğiniz, ihtiyaçlarını anlayıp zamanında karşılayacağınızı düşünerek size güven duyar. 

Güvenli Bağlanan Bebek Davranışları

Güvenli bağlanan bebekler daha olgun davranabilir ve güvensiz bağlanan bebeğe oranla daha az agresiftir. Annesine ve babasına güvenli bağlanan bebekler, annesinden ve babasından ayrılabilir. Onu terk etmediklerini ve geri döneceklerini bilir. Geri döndüklerinde onları reddetme gibi bir davranışta bulunmaz. Tedirgin olduğunda, korktuğunda ve ağladığında ebeveynlerinin onu sakinleştirip rahatlatmasını bekler. İleride, eğitim ve sosyal hayatında yakalayacağı başarı ve kuracağı duygusal ilişkiler bebekliğinde yaşamış olduğu güvenli bağlanma ile yakından ilişkili olacaktır. Bebeğiniz ile güvenli bağ oluşturmak için izleyebileceğiniz birkaç yolu sizin için derledik.

Dokunma

Dokunma, bebeğiniz ile kuracağınız duygusal bağda önemli bir rol oynar. Bebeğinize sarılmanız, onun saçlarını okşamanız bebeğiniz ile aranızda birçok duyguyu paylaşmanızı sağlar. 

Ses Tonu

Bebeğiniz, ses tonunuzdan birçok duyguyu anlayabilir. Bebeğiniz ile ilgilendiğinizi, onu anlamaya çalıştığınızı belli edecek bir ses tonu kullanmanız oldukça önemlidir. 

Göz Teması

Bebeğiniz, bakışlarınızdan neşeli ya da stresli olduğunuzu anlayabilir. Sevgi dolu bakışlarınız onu mutlu ve huzurlu hissettirecektir. 

Güvenli bağlanma sayesinde bebeğinizin özgüveni gelişir, empati kurabilir ve sağlam ilişkiler kurma becerisine sahip olur. Kanada Kolay ekibi olarak bebeğiniz ile aranızdaki bağın hep güçlü ve güvenli olmasını diliyoruz. 

Post a Comment